Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa?

Krzywa Wieża w Pizie

Wieża w Pizie, znana jako Krzywa Wieża, jest krzywa ze względu na błędy w projektowaniu i budowie. Wieża została zaprojektowana jako wolnostojąca dzwonnica dla pobliskiej katedry w Pizie i budowa rozpoczęła się w 1173 roku. Jednak już podczas budowy, zauważono, że wieża zaczyna się przechylać na jedną stronę, co spowodowało, że prace budowlane zostały wstrzymane na około 100 lat.

W międzyczasie, w 1272 roku, został podjęty kolejny krok, który miał na celu zniwelowanie przechyłu – podczas wznoszenia kolejnych pięter, jeden z budowniczych zmniejszył średnicę fundamentu od strony, w którą wieża się przechylała. Niestety, to rozwiązanie nie zniwelowało przechyłu, a jedynie spowodowało, że wieża zaczęła być krzywa.

W XVIII wieku, w celu zabezpieczenia wieży przed całkowitym zawaleniem się, przeprowadzono prace renowacyjne, które miały na celu zniwelowanie przechyłu. W wyniku tych prac wieża została wzmocniona i skręcona, aby zapobiec dalszemu przechylaniu się, co spowodowało, że jej ostateczna forma jest krzywa. Dziś wieża jest jednym z najbardziej znanych zabytków na świecie i jednym z największych punktów turystycznych we Włoszech.

Inne wrzutki