Ciekawostki dotyczące kobiecych liderów politycznych

Oto kilka ciekawostek dotyczących kobiecych liderów politycznych:

  1. Pierwsza kobieta-prezydent: Sirimavo Bandaranaike została pierwszą kobietą na świecie, która pełniła funkcję premiera (prezydenta) państwa. W 1960 roku została premierem Cejlonu (obecnie Sri Lanka).
  2. Pierwsza kobieta-prezydent w Europie: Vigdís Finnbogadóttir była pierwszą wybraną demokratycznie kobietą-prezydentem w Europie. W 1980 roku została prezydentem Islandii i pełniła tę funkcję przez cztery kadencje.
  3. Pierwsza kobieta-prezydent w Ameryce: Isabel Perón stała się pierwszą kobietą-prezydentem w Ameryce. W 1974 roku objęła urząd prezydenta Argentyny po śmierci swojego męża, Juana Domingo Peróna.
  4. Pierwsza kobieta-kanclerz: Angela Merkel była pierwszą kobietą, która objęła stanowisko kanclerza Niemiec. Pełniła tę funkcję od 2005 do 2021 roku, stając się jednym z najdłużej urzędujących kanclerzy w historii Niemiec.
  5. Pierwsza kobieta-prezydent w Afryce: Ellen Johnson Sirleaf została pierwszą wybraną kobietą-prezydentem w Afryce. W 2006 roku została prezydentem Liberii i pełniła tę funkcję przez dwie kadencje.
  6. Pierwsza kobieta-prezydent w Azji: Chandrika Kumaratunga była pierwszą kobietą-prezydentem w Azji. W 1994 roku objęła urząd prezydenta Sri Lanki i pełniła tę funkcję przez dwie kadencje.
  7. Pierwsza kobieta-prezydent w Ameryce Łacińskiej: Violeta Barrios de Chamorro była pierwszą kobietą-prezydentem w Ameryce Łacińskiej. W 1990 roku objęła urząd prezydenta Nikaragui.
  8. Pierwsza kobieta-premier w Wielkiej Brytanii: Margaret Thatcher była pierwszą kobietą-premierem Wielkiej Brytanii. Pełniła tę funkcję od 1979 do 1990 roku i była jedną z najbardziej znaczących postaci politycznych w historii kraju.
  9. Pierwsza kobieta-prezydent w Indiach: Pratibha Patil została pierwszą kobietą-prezydentem Indii. W 2007 roku objęła ten urząd i pełniła go przez pięcioletnią kadencję.
  10. Pierwsza kobieta-prezydent w Australii: Julia Gillard była pierwszą kobietą-premierem Australii. W 2010 roku objęła stanowisko premiera i pełniła je przez trzy lata.

Inne wrzutki